CELE BIODYNAMIKI


Główne cele biodynamiki to:

1. Pielęgnować, dbać, regenerować naszą Matkę Ziemię
2. Modyfikować i kultywować naturalne pejzaże
3. Zapewniać wszystkim zdrowe odżywianie się
4. Rozwijać osobowości wszystkich rolników uprawiających w ten sposób swoją ziemię
5. Kreować nowe horyzonty społeczne dla upraw BIO poprzez rozwijanie więzów współpracy pomiędzy producentami [rolnikami] , konsumentami i handlowcami.


Uprawa winorośli zgodna z zasadami rolnictwa biodynamicznego przywraca zrównoważony ekosystem. Wokół winnic sadzone są żywopłoty chroniące przed wiatrem i mające chronić również ptaki i pożyteczne owady. Właściciel winnicy rozrzuca między rzędami krzewów naturalne nawozy, takie jak obornik, żyto, wykę, które chronią owady i mikroorganizmy konieczne dla dobrego rozwoju winorośli. Tworzą one kompost, który pobudza aktywność biologiczną gleb.

Niech jednym z bardziej obrazowych przykładów będzie tutaj działalność popularnej dżdżownicy [rosówka]. Otóż całe swoje życie w winnicy spędza ona wędrując góra – dół wzdłuż, jakże przecież długiego, korzenia winnej latorośli. Dzięki temu, nie tylko spulchnia ona ziemię wokół korzenia, ale również skutecznie napowietrza przestrzeń wokół. Nie trzeba chyba dodawać, w jak wysokim stopniu wpływa to korzystnie na jakość rodzących się gron. Rzeczona rosówka bardzo nie lubi wszelkich chemikaliów i kiedy tylko zostaną one zastosowane, woli się albo rozstać z tym miejscem, albo wręcz z życiem.